Adršpašsko-Teplické skály

Adršpašsko-teplické skály jsou jedním z nejzajímavějších přírodních útvarů v České republice. Původně celou oblast pokrývalo křídové moře. Po jeho ústupu zde zůstal písek, složený vodorovně z mnoha vrstev. Ztvrdnutím tohoto písku vznikl pískovec, jehož různé kolmé i šikmé trhliny se vlivem erosivní činnosti vody a vzduchu během staletí rozšiřovali tak, že vznikly dnešní obdivované skalní útvary. 

 

 

Teplické skály jsou součástí NPR Adršpašskoteplické skály. Nacházejí se v jižní části této rezervace asi 2 km západně od města Teplice nad Metují v okrese Náchod a zároveň CHKO Broumovsko.
Teplické skalní město je tvořeno výraznými skalními stěnami. Od Adršpašských skal je odděleno hlubokou Vlčí roklí.
Skalní město se dělí na Skalský hřeben s nejvyšším vrcholem Skály (694 m), hřebeny Čápu (786 m), Supích skal (771 m) a Kraví hory (734 m)a na rozsáhlejší členité plošiny Bludiště.
Teplické skalní město se rozkládá podél toku Skalního potoka. Nachází se v nich asi 70 pojmenovaných skalních útvarů. Celou touto oblastí vede zpoplatněná okružní stezka pro turisty.

 

Prohlídkový okruh Teplickými skalami je znám díky podivuhodným skalním útvarům, krásné a zachovalé přírodě. Je 6 kilometrů dlouhý a jeho prohlídka trvá 2-3 hodiny.